| The Porsche 964 Turbo 3.3 |
|
| Year: | 1991 |
| Layout: | Rear-engined Rear Wheel Drive |
| Engine: | Flat-6, SOHC, 2 valves per cylinder Turbo, Intercooler KE-Jetronic |
| Capacity: | 3299 cc |
| Bore / Stroke: | 97 x 74.4 mm |
| Power: | 320 hp |
| Torque: | 322 lb ft |
| Transmission: | 5M |
| Suspension: | - |
| Dimensions: | Length: - Width: - Height: - Wheelbase: - |
| Tyres: | Front: - Rear: - |
| Weight: | 1470 kg |
| Top Speed: | 167 mph |
| 0-60 mph: | 4.7 sec |
| 0-100 mph: | 11.1 sec |
|
| |
|
|