| The Porsche 964 Carrera 2 |
|
| Year: | 1990 |
| Layout: | Rear-engined Rear Wheel Drive |
| Engine: | Flat-6, SOHC, 2 valves per cylinder?Motronic, twin-spark,?
2-stage resonance intake
|
| Capacity: | 3600 cc |
| Bore / Stroke: | 100 x 76.4 mm |
| Power: | 250 hp |
| Torque: | 288 lb ft |
| Transmission: | 5M |
| Suspension: | - |
| Dimensions: | Length: - Width: - Height: - Wheelbase: - |
| Tyres: | Front: - Rear: - |
| Weight: | 1380 kg |
| Top Speed: | 164mph |
| 0-60 mph: | 5.1 sec |
| 0-100 mph: | 12.9 sec |
|
| |
|
|