| The Porsche 911 |
|
| Year: | 1964 |
| Layout: | Rear-engined Rear Wheel Drive |
| Engine: | Flat-6, SOHC, 2 valves per cylinder |
| Capacity: | 1991 cc |
| Bore / Stroke: | 80 x 66 mm |
| Power: | 130 hp |
| Torque: | 129 lb ft |
| Transmission: | 5M |
| Suspension: | - |
| Dimensions: | Length: - Width: - Height: - Wheelbase: - |
| Tyres: | Front: - Rear: - |
| Weight: | 1040 kg |
| Top Speed: | 130 mph |
| 0-60 mph: | 8.3 sec |
| 0-100 mph: | 24.3 sec |
|
| |
|
|