| The Porsche 911 S 2.4 |
|
| Year: | 1972 |
| Layout: | Rear-engined Rear Wheel Drive |
| Engine: | Flat-6, SOHC, 2 valves per cylinder |
| Capacity: | 2341 cc |
| Bore / Stroke: | 84 x 70.4 mm |
| Compression: | 8.5 : 1 |
| Power: | 190 hp |
| Torque: | 159 lb ft |
| Transmission: | 5M |
| Suspension: | - |
| Dimensions: | Length: 4150 mm Width: 1610 mm Height: - Wheelbase: - |
| Tyres: | 185/70 VR15 |
| Weight: | 1075 kg |
| Top Speed: | 144 mph |
| 0-60 mph: | 6.6 sec |
| 0-100 mph: | 15.7 sec |
|
| |
|
|