| Year: | 1973 |
| Layout: | Rear-engined Rear Wheel Drive |
| Engine: | Flat-6, SOHC, 2 valves per cylinder |
| Capacity: | 2687 cc |
| Bore / Stroke: | 90 x 70.4 mm |
| Compression: | 8.5 : 1 |
| Power: | 210 hp @ 6300rpm |
| Torque: | 255 Nm @ 5100rpm |
| Engine Weight: | 182 kg |
| Transmission: | 911/83 |
| Suspension: | - |
| Dimensions: |
Length: 4147 mm
Width: 1652 mm
Height: 1320 mm
Wheelbase: 2271 mm
Front Track: 1372 mm
Rear Track: 1394 mm |
| Wheels: | Front: 6J x 15 Rear: 7J x 15 |
| Tyres: | Front: 185/70 VR15 Rear: 215/60 VR15 |
| Weight: | 1075 kg |
| Top Speed: | 149 mph |
| 0-60 mph: | 5.5 sec |
| 0-100 mph: | 13.0 sec |