| Year: | 2000 |
| Layout: | Rear-engined Four Wheel Drive |
| Engine: | Flat-6, DOHC, 4 valves per cylinder Variocam |
| Capacity: | 3387 cc |
| Bore / Stroke: | 96.0mm x 78.0mm |
| Compression: | 11.3 : 1 |
| Ignition: | Direct coil-on-plug, individual coil for each cylinder |
| Fuel injection: | Sequential with separate fuel mixture for each cylinder bank |
| Lubrication: | Integrated dry sump
Centrifugal oil de-foamers Engine oil cooler |
| Power: | 300 hp |
| Torque: | 258 lb ft |
| Max Engine Speed: | 7300 rpm |
| Transmission: | All whell drive via viscous multiplate clutch Standard six speed manual transmission |
| Body: | Stamped steel unit body Rear Engine
2 + 2 seating Standard Sunroof for Coupe Fully automatic three layer convertable roof for Cabriolet |
| Suspension: | Front: Independant MacPherson strut type with aluminium lower control arms,
coil springs, 23mm diameter stabiliser bar, gas-charged twin tube shock absorbers, negative steering roll radius.
Rear: Independant 5-link with coil springs, single tube shock absorbers, 18.5mm diameter stabiliser bar, self-stabilising toe control |
| CD: | 0.30 |
| Brakes: | Power assisted dual circuit four wheel disk
One piece monoblock, four piston fixed aluminium calipers
Anti-lock brake system ABS 5.3Front: Vented and cross drilled discs 318mm diameter x 28mm thick
Rear: Vented and cross drilled discs 299mm diameter x 24mm thick |
| Dimensions: | Length: 4430mm Width: 1765mm Height: 1305mm Wheelbase: 2350mm
Ground Clearance: 100mm Front track: 1455mm Rear track: 1500mm |
| Tyres: | Front: 205/50 ZR17 Rear: 255/40 ZR17 |
| Weight: | 1375 kg |
| Top Speed: | 174 mph |
| 0-60 mph: | 5.0 sec |
| 0-100 mph: | - |
| Economy: | City: 17mpg Highway: 24mpg |