| The Porsche 911 Carerra 3.0 |
|
| Year: | 1976 |
| Layout: | Rear-engined Rear Wheel Drive |
| Engine: | Flat-6, SOHC, 2 valves per cylinder K-Jetronic |
| Capacity: | 2994 cc |
| Bore / Stroke: | 95 x 70.4 mm |
| Power: | 200 hp |
| Torque: | 188 lb ft |
| Transmission: | 5M |
| Suspension: | - |
| Dimensions: | Length: - Width: - Height: - Wheelbase: - |
| Tyres: | Front: - Rear: - |
| Weight: | 1120 kg |
| Top Speed: | 146 mph |
| 0-60 mph: | 6.1 sec |
| 0-100 mph: | 15.0 sec |
|
| |
|
|